Jak wybrać zmiękczacz wody?

O zmiękczaczach wody jest dziś coraz głośniej i raczej trudno jest się temu dziwić, bo raczej nie ma wątpliwości co do tego, że stosowanie takich urządzeń wiąże się ze sporą korzyścią dla domowników. Wszystko w związku z tym wskazuje na to, że po takie zmiękczacze w dalszym ciągu sięgać będziemy coraz częściej. Mimo wszystko w dalszym ciągu wiele osób zainteresowanych takim rozwiązaniem nie wie, na co zwrócić uwagę i źle wybiera zmiękczacze. O czym w związku z tym trzeba pamiętać, decydując się na takie urządzenia i jak dobrać je optymalnie?

Jakość

W pierwszej kolejności skupić się tutaj trzeba na jakości takiego sprzętu. Jako że popyt na zmiękczacze wody jest dziś spory, nie można przejść obojętnie wobec faktu, że na rynku jest dziś wiele tego typu produktów, ale nie każdy jest odpowiedniej jakości. Filtr centralny powinien nam posłużyć na długo, a więc sugerowanie się tutaj tylko i wyłącznie ceną może być zgubne. Tym bardziej że tańsze zmiękczacze są także i dość drogie w eksploatacji, a niekiedy producent nie ma do nich części zamiennych. To wszystko zwiększa koszta eksploatacji takich urządzeń.

Złoże żywicy jonowymiennej

Jako że zmiękczacze wymieniają jony magnezu i wapnia wody twardej na jony sodu, ważny jest też poziom żywicy jonowymiennej. Tu wiele zależy od wielkości rodziny oraz tego, ile wody ona zużywa. Specjaliści uważają, że rodzina 4- lub nawet 6-osobowa nie zużyje więcej niż 20-30 litrów żywicy jonowymiennej. Na pewno przy wyborze właściwego urządzenia ten czynnik także trzeba wziąć pod uwagę.