Czym jest zmiękczacz wody?

Wielu z nas nie przywiązuje dziś właściwej wagi do jakości wody, co oczywiście jest sporym błędem. Nie da się ukryć, że w naszych kranach mamy ciężką wodę. Warto w związku z tym temu jakoś zaradzić, co dziś nie jest wcale takie trudne, jakby się mogło wydawać. Wystarczające będą tutaj tak zwane zmiękczacze wody, które zresztą cieszą się coraz większą popularnością na rynku. Jak w związku z tym działają takie zmiękczacze i czy rzeczywiście warto na takie produkty postawić, czy może jest to tylko niepotrzebny wydatek?

Wymiana jonów

Najprościej takie zmiękczacze wody byłoby określić jako bezobsługowe urządzenia, które odpowiadają za wymianę jonów. Otóż jony magnezu i wapnia, które odpowiadają za twardość wody, wymieniane są na jony sodu znajdujące się w złożu żywicznym. Wielkość złoża dobiera się tutaj indywidualnie, przede wszystkim biorąc pod uwagę miesięczną ilość zużycia wody oraz wielkość rodziny, na która zmiękczacz ma przypadać. Dla rodziny od czterech do sześciu osób szacuje się, że wystarczające będzie złoże 20-30 litrów żywicy jonowymiennej.

Woda bez kamienia

Warto zastanowić się jeszcze nad tym, czemu służy takie zmiękczenie wody. Trzeba mieć bowiem na uwadze, że dzięki temu zyskają na tym między innymi armatura kuchenna i łazienkowa, a także pralki czy nawet instalacja grzewcza. Poza tym odnieść się trzeba do tego, że miękka woda nawilża skórę i odżywia włosy. Pewne jest też, że komfort kąpieli w takiej wodzie jest znacznie wyższy niż w wodzie twardej.