Czym jest centralny zmiękczacz wody?

O zaletach zmiękczania wody mówi się już od pewnego czasu i z pewnością zalety takiego rozwiązania w dalszym ciągu będą wymieniane bardzo często. Nie da się jednak ukryć, że rzeczywiście jest to rozwiązanie, które niesie w sobie mnóstwo korzyści. Jeśli mówimy natomiast o miękkiej wodzie nieco bliżej trzeba się przyjrzeć urządzeniu jakim jest centralny zmiękczacz wody. Czym w związku z tym jest taki sprzęt i jak funkcjonuje?

Instalacja

Zacząć trzeba od jego instalacji. Otóż taki centralny zmiękczacz wody wpina się w instalację wodną. Najczęściej w okolicach wodomierzy lub innym miejscu przed rozgałęzieniem. Warto odnieść się do tego, że w domach jednorodzinnych niemal zawsze instalacja takiego centralnego zmiękczacza wody jest możliwa. Niekiedy wiązać się to może natomiast z przeróbkami, ale są one naprawdę niewielkie.

Regeneracja

Dla prawidłowego działania zmiękczacze wody co kilka dni przeprowadzają proces regeneracji złoża. Wówczas są one przepłukiwane solanką. W takiej sytuacji następuje zamiana, a jony magnezu i wapnia, które wpływają na twardość wody są usuwane. Zastępują je jony sodu.

Obsługa urządzenia

Warte podkreślenia jest również i to, że sama obsługa urządzenia jest dość prosta. Otóż jedyne, co musimy tu robić regularnie to uzupełniać urządzenie solą tabletkową. W błędzie są też ci, którzy uważają, że miesięczne koszy obsługi urządzenia są wysokie. Nie jest to prawda, bo miesięcznie centralny zmiękczacz wody generuje koszta rzędu około dwudziestu złotych.